Kabinet moet besluitvorming EU uit achterkamer halen
Parlement en burgers krijgen geen beter inzicht in documenten die tijdens de Raad voor Justitie en Binnenlandse Zaken (JBZ-Raad) aan de orde komen. Dat antwoordt het kabinet op vragen van D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold. Volgens de sociaal-liberaal is openheid van belang voor het goed functioneren van de democratie en vertrouwen in de Europese Unie (EU). "Volksvertegenwoordigers en andere EU-burgers hebben het recht te weten waar ministers over praten en besluiten." Pechtold roept het kabinet op zich er in Europees verband voor in te zetten meer documenten openbaar te maken.
Niet openbaar
In de JBZ-Raad komen de ministers van Justitie en/of Binnenlandse Zaken van de lidstaten van de EU bijeen. Veel van de stukken die daar behandeld worden, zijn niet openbaar of krijgt het parlement pas heel laat. Pechtold: "Wij moeten vervolgens wel over de voorstellen van de JBZ-Raad debatteren. Op deze manier kunnen wij als parlement onze controlerende functie echter moeilijk uitoefenen. Door het openbaar maken van de stukken wordt de discussie beter en inhoudelijker en het draagvlak voor Europa groter."
Mondjesmaat
Hoewel het kabinet zegt ernaar te streven dat het parlement zo tijdig en volledig mogelijk wordt geïnformeerd, bestaan in de praktijk vele argumenten en bepalingen waardoor de stukken niet openbaar worden gemaakt. Pechtold: "Nu worden zowel parlement als burgers maar mondjesmaat geïnformeerd, waardoor er weinig mogelijkheden tot inspraak bestaan. Vaak is dan een besluit al genomen, voordat we er echt over mee kunnen beslissen."
Schijn
Volgens Pechtold is de geheimhouding soms niet meer dan schijn. "Recentelijk spraken wij over het Europees Migratiepact. De stukken hiervoor waren officieel niet openbaar. Toch konden we ze via google simpel verkrijgen. Wat is dan nog het nut van het niet openbaar maken? Wie houden we hier nu voor de gek?"
Meer over...
Een Marshallplan voor Griekenland
lees verder



